خرید کمربند مردانه و ست کردن آن در مد مانند سنگ محک است. اگر کمربند خود را به درستی انتخاب کنید نشان دهنده این است که شما به عنوان یک آقا نحوه صحیح پوشش‌تان را بلد هستید. اما اشتباه در ست کردن کمربند نشان می‌دهد که شما هنوز نیاز به آموزش در این زمینه دارید. خوشبختانه اصول اولیه‌ی استفاده درست از کمربند بسیار ساده است.  سایر اصول مطابق سلیقه شخصی می‌تواند تغییر کند و در واقع فضای زیادی برای اعمال سلیقه شخصی در آن وجود دارد.

طول کمربند مردانه

در کمربند رسمی پس از بسته شدن باید فقط چند سانت از چرم درسمت چپ سگک باقی بماند. به عبارت بهتر بعد از بستن این نوع کمربندها تنها چند سانت بعد از حلقه کمربند باقی می‌ماند و در قسمت زیر حلقه کمربند قرار می‌گیرد. در مورد کمربندهای رسمی کوتاه بودن کمربند در قسمت انتهایی، بعد از بستن کمربند قابل چشم پوشی است اما بلند بودن آن و پیچیدن کمربند به دور کمر برای بار دوم اشتباه فاحشی می‌باشد. کمربندهای غیررسمی و اسپرت انعطاف پذیری بیشتری دارند اما حتی در این نوع کمربندها هم انتهای بلند یک اشتباه ناشیانه است.

طول کمربندهای رسمی معمولا با سایز شلوار اندازه گیری می‌شوند. کمربند رسمی خود را دو یا سه سایز بزرگتر از شلوارتان انتخاب کنید تا به یک اندازه مناسب برسید. اگر شما شلوار سایز ۳۴ می پوشید، یک کمربند سایز ۳۶ تا ۳۸ برای شما مناسب خواهد بود.

سگک کمربند مردانه

هر چه سگک کمربند شما بزرگ‌تر باشد، کمربند شما غیر رسمی‌تر خواهد بود. کمربندهای رسمی دارای سگک‌های کوچک و صاف هستند و باریک‌تر از کمربندهای اسپرت هستند. سگک‌های بزرگ با فرم هلالی و گرد در کمربندهای اسپرت استفاده می‌شوند. تقریبا تمام کمربندهای رسمی دارای سگک طلایی و یا نقره‌ای هستند.

اگر در ست‌تان از تزیینات فلزی استفاده می‌کنید (دکمه سردست، گیره کراوات و غیره…) رنگ سگک کمربندتان باید شبیه این تزیینات باشد. تزیینات نقره ای با سگک نقره ای و تزیینات طلایی با سگک طلایی ست می‌شود. حلقه ازدواج یک استثنا است. نیازی به محدود کردن خود در این مورد وجود ندارد.

کمربندهای اسپرت شما می توانند دارای هر نوع سگکی که شما می‌پسندید، باشند. در ست‌های اسپرت، هماهنگی ست شما از شکل و سایز سگک مهمتر است. اگر شما سگک‌های فلزی بزرگ با طرح های متنوع را می‌پسندید، سایر اجزاء ست‌تان را باید متناسب با آن انتخاب کنید. در این زمینه شما انتخاب‌های زیادی خواهید داشت. انواع مشخصی از کمربندهای غیر رسمی و اسپرت دارای یک سگک مربع برنجی و یک کلاهک برنجی در انتهای دیگر خود هستند. در مورد کمربندهای پارچه‌ای شما می توانید سگک را جدا کرده سپس مقدار اضافی کمربند را تا رسیدن به اندازه دلخواه ببرید و در انتها سگک را به کمربند وصل کنید.

رنگ کمربند

چرم باید همیشه با چرم ست شود. این قانون هم در ست‌های رسمی و هم در ست‌های اسپرت و غیر رسمی صادق است. کفش چرم قهوه‌ای با کمربند چرم قهوه‌ای ست می‌شود و کفش چرم مشکی با کمربند مشکی. کمربند براق باید با کفش کامل براق ست شود و کمربند مات با کفش مات. اگر شما کفش اسپرتی پوشیده‌اید که چرم نیست، آزادی عمل بیشتری در این مورد خواهید داشت. شما کفش پارچه‌ای خود را می‌توانید با انواع کمربندهای پارچه‌ای در رنگ‌های مختلف استفاده کنید.

یک کمربند با کیفیت ازجنس پوست شترمرغ برای یک جلسه کاری جلوه‌ی بسیارخوبی خواهد داشت. همچنین کمربندهای پوست ماری و سایر مدل‌هایی که از پوست حیوانات خزنده درست شده‌اند، انتخاب‌های چشمگیری هستند.

خرید کمربند مردانه

گاهی کمربندهای مردانه خیلی مشابه قیمت‌های خیلی متفاوتی دارند. کیفیت چرم یکی از عوامل تعیین کننده است. چرم گاو شایع‌ترین چرم مورد استفاده برای کمربند است و یک کمربند خوب چرم نرم و انعطاف پذیری دارد. کمربند را خم کنید تا مطمئن شوید نمی‌شکند یا ترک نمی‌خورد. یکی دیگر از روش‌های خوب تست چرم، تماس بسیار آرام پشت چرم با ناخن است. اگر خط کمرنگی ایجاد شد نشان دهنده این است که چرم هنوز نرم و تازه است. چرم قدیمی و سفت، در برابر فشار ناخن مقاومت خواهد کرد.

برند کمربند هم یک عامل تعیین کننده است اما تاثیر کمتری نسبت به سایر عوامل دارد. کمربند شما برای اغلب افراد کوچک‌تر از آن است که قادر باشند با یک نگاه برند آن را تشخیص دهند. بنابراین پول‌تان را صرف کیفیت کمربند کنید.

نگهداری از کمربند مردانه

کمربندها باید همیشه به صورت عمودی و دور از نور آفتاب آویزان شوند تا چرم آن‌ها خشک و خراب نشود. اکثر مردان عادت دارند که کمربندهای خود را روی شلوار نگاه داشته و جداگانه آویزان نمی‌کنند.
اما خوب است بدانید که نگهداری کمربند به مدت طولانی در این شرایط، چرم آن را خم کرده و ظاهر آن را از بین می‌برد. خوب است که محلی جداگانه برای آویزان کردن کمربندها در کمد لباس‌تان داشته باشید.